Мени 3

Мени 3 шведска маса – 48€

БАР СО СВЕЖИ САЛАТИСТАРТЕРАНТИПАСТИ СТАРТЕРТОПЛИ ЗАКУСКИБАР СО ЛИСНАТИЦИ И КАНАПЕИКРЕМ САЛАТАМОРСКО ПЛАТОГЛАВНО ЈАДЕЊЕГАРНИРДЕСЕРТ

Бар со свежи салати

рукола салата со димен лосос, шери домат и авокадо
капрезе салата
шопска салата
салата со морски плодови

Стартер

*Плато со сирења
пармезан
горгонзола
бри
чедар кашкавал
биено сирење
овчо сирење
мешано сирење
мешан кашкавал
моцарела
кашкавал со зелено песто
кашкавал со црвено песто

Антипасти стартер

говедски пршут, свински пршут
мортадела, врат, печеница
чадено пилешко
димено говедско
пеглана кобасица со ореви
тоскана салама, буџола

Топли закуски

потпечена брокула со 4 врсти на сирење
таљатели со 3 вида на печурки и крем сос
телешки розбиф печен во живо на загреано маслиново масло и црвен пипер
маслинки панирани со слатко-лут сос
крокет со моцарела и маслинки
зденки панирани
моцарела панирана
пилешки прсти
похован кашкавал

Бар со лиснатици и канапеи

лиснати корпици полнети со крем-сир и пршута
путер тесто корпици полнети со хумус и печен сусам
канапеи со зеленчук и крем-сир
канапеи со лосос и лимон
канапеи со крем-сир и семиња
канапеи со туна и маслинки
фокачо, лиснати кифлици
чијабата лепче, мини пици
проја, кроасани со путер
пирошка

Крем салата со пилешко, цвекло и горгонзола

Морско плато 

арборио ориз со мастило од сипа и школки
гамбори на путанеска сос
лосос со портокал
сабјарка со мајчина душица
дагњи на бузара

Главно јадење

бифтек на таљата
пилешко роловано со моцарела и сув домат
ребро во фурна
колбаси на тенки кругови во лут дижон сенф

Гарнир

пекарски компир
боранија на путер
ориз со зеленчук

Десерт

овошје свежо
чоколаден мус